Marriage customs in Africa

We are all aware of how important marriage https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/self-employed-individuals-tax-center is to Egyptian lifestyle. It brings two families together and strengthens a gentleman and his wife’s relationship for all time. As a result, the wedding festival is frequently followed by numerous pre-wedding rites and preparations.

It is typical for the bridegroom and his african babes family to go to the princess’s home to formally ask for her hand in marriage. Typically, the home will arrive bearing gifts like classic apparel, cash, and kola nuts. The bridal day will also be discussed by the few.

An elder will offer a libation during the visit, which entails pouring divine waters or drinking into each of the four cardinal directions and yelling out the labels of those who have passed apart. This is done to show regard for the grandparents and to request their blessing on the newlyweds.

Countless Egyptian societies have a long-standing custom of drinking, but it can be challenging for some europeans to comprehend why. In order to make sure that these methods are consistent with their views, Christians should look to their pastors or spiritual leaders for advice.

An african bride needs a small primping before her major time, just like any other girl. On the days leading up to her ceremony ceremony, the wedding may host a indigo party or meeting in several neighborhoods. Subtle layouts are used in indigo, a type of system artwork, to adorn the hands and feet.

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.STOCKIST

İLETİŞİM

Aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşın.

GENEL SORULARINIZ

HAKKIMIZDA

Irmak Su Güçlü, adını verdiği lüks kadın hazır giyim markasını 2021 yılında kurdu. Marka, kusursuz bir şekilde tasarlanmış zamansız giysilerle kadınları güzel, sofistike ve güçlü hissettirme arzusundan doğdu. Modern lüks vizyonu, hazır giyim koleksiyonunu karakterize etti. Markanın DNA’sı, çok parçalı ve çıkarılabilir parçalardan oluşturulmuş kokteyl ve gece elbiselerinden oluşmaktadır. Sadece en kaliteli, en lüks malzemeleri kullanmaktan ödün vermeyen, İstanbul merkezli ve New York City’de tasarlanan her parçadaki uzman işçilik, hassas kesimden titiz son işlemeye kadar kendini göstermektedir. ISG parçaları benzersizdir ve ürünlerinde kalıcı değer talep eden kadınlara adanmıştır.

ÖZEL TASARIM

Atölyemizden, müşterilerimize özel siparişler üretebilmekten mutluluk duyuyoruz. Koleksiyonlarımıza göz atın, arşivimizden bir stili beğendiyseniz sizin için yeniden tasarlayalım. En sevdiğiniz stilleri özel bir renk veya kumaşta sipariş edin.