Bridal customs in Ukraine

In Ukraine, ceremony traditions https://www.telc.net/en/about-telc/news/detail/the-truth-behind-st-valentines-day.html are rich and varied, reflecting both national and regional practices. While some of them have Slav stems, individuals have assimilated themselves into contemporary couples and festivities. We’ll discuss some of them in this article, including bird factions, matchmaking, viewing and engagement rituals, and the actual wedding.

A hen gathering, which is customarily held two or three days before the marriage, is the most significant function for a wedding. It was a somber way to say goodbye to girlhood and used to be an important ritual. These days, it’s more of a loud and joyous party of the last time the bride will see her companions who are single before the big time.

The future bride’s meet slavic brides home would be visited by the man and his family before the marriage to meet with her and assess the girl. The young woman may emerge wearing her best attire and a flower king after the kid’s home had welcomed them. She did respond to queries and extol her values. The groom would next receive her from her dad.

The partners swap rings during the bridal ceremony and sip prosecco. Additionally, they are given a rounded food bread known as korovai. Although it looks like a bread, it can be embellished with figurines and symbols. It will be given to the newlyweds ‘ visitors. The bride and groom spear when they hear their name said, and citizens frequently bread to the couple.

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.STOCKIST

İLETİŞİM

Aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşın.

GENEL SORULARINIZ

HAKKIMIZDA

Irmak Su Güçlü, adını verdiği lüks kadın hazır giyim markasını 2021 yılında kurdu. Marka, kusursuz bir şekilde tasarlanmış zamansız giysilerle kadınları güzel, sofistike ve güçlü hissettirme arzusundan doğdu. Modern lüks vizyonu, hazır giyim koleksiyonunu karakterize etti. Markanın DNA’sı, çok parçalı ve çıkarılabilir parçalardan oluşturulmuş kokteyl ve gece elbiselerinden oluşmaktadır. Sadece en kaliteli, en lüks malzemeleri kullanmaktan ödün vermeyen, İstanbul merkezli ve New York City’de tasarlanan her parçadaki uzman işçilik, hassas kesimden titiz son işlemeye kadar kendini göstermektedir. ISG parçaları benzersizdir ve ürünlerinde kalıcı değer talep eden kadınlara adanmıştır.

ÖZEL TASARIM

Atölyemizden, müşterilerimize özel siparişler üretebilmekten mutluluk duyuyoruz. Koleksiyonlarımıza göz atın, arşivimizden bir stili beğendiyseniz sizin için yeniden tasarlayalım. En sevdiğiniz stilleri özel bir renk veya kumaşta sipariş edin.